Den D.: Koncert ve Svitavách

16. května 2017 v 15:44 | VioletWhales |  Den D.

Odpočítáváme dny, do Dne D. Jsme tajemní a když se nikdo nedívá si cosi zdánlivě v ústraní spřádáme, nastal čas se vámi podělit a s radostí vám oznámit, že jednomu z hlavních členů naší komunity se podařilo, něco na co by si asi nikdo nepomyslel.

Rádi bychom vás pozvali na Terryho koncert ve Svitavách. Kay, je člověk, který se rád zavře ve svém pokoji a něco si tam podniká, když se nikdo nedivá, právě tam tichu osamocené mysli vnikl nápad na tuhle skvělou akci. Nejedná se však o nějaký třeba marketingový krok, naopak, projekt vznikl čistě z vůle udělat druhým lepší den a umožnit nezapomenutelný zážitek.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Kay samozřejmě na akci pracuje s místním kulturním střediskem, oba s pracovníkem instituce pilně pracují, ale původcem, iniciátorem a vlastně i autorem je Kay, dobrovolník roku 2015 pro Pardubicko, člověk, který se již 11. rokem věnuje službě charitního dobrovolníka. Co krásného může vzejít s chvíle, kdy se nikdo nedivá? :)

Semínko zrající ve tmě a v tichu osamocení zapustilo kořeny a tahá se za sluncem…. Seděli jsme v očekávání, zda vyklíčí, trnuli jsme, tohle není jen tak, takhle když vám o tom píši, všechno vypadá jednoduše, ale není… z pochopitelných důvodů jsme to museli před vámi chovat v tajnosti… ale pojďte, nahlédněte do naší zahrady…

Kay se velice těžce cestuje, protože má vrozenou složitou oční vadu a v neznámém prostředí potřebuje pomoc, klienti denního centra, kde dělá dobrovolníka se do Prahy nedostanou už vůbec, ale často poslouchají Terryho hudbu při odpočinku, jistě by pro mě byl nezapomenutelný zážitek kdyby se k CD přiřadila tvář, osobní setkání má pro mentálně postižené hodnotnější, než diskuze o pánovi s fotkou na internetu… a tady to prý všechno začalo.

Ptal jsem se Kay, jak se stalo, že nyní čekáme na zahájení předprodeje vstupenek na takovouto akci… "Víš, prostě se mi stačilo se zeptat a vysvětlit o co mi jde." Terry je skvělý, laskavý člověk, původní záměr byla návštěva denního centra, souhlasil a brzy se přidal koncert. "Napadlo mě, že bude asi složité cestovat do Svitav, kvůli dvěma hodinám návštěvy se sem skoro stejně dlouho dostávat… chtělo to ještě něco."

Pak tedy bylo osloveno Středisko Kulturních Služeb, trocha přemlouvání, ale pan ředitel je prý nadšený a všechno se dalo do pohybu. Myšlenka na "úžasný den pro druhé" se v podání Kay netýká jen klientů centra nebo Svitaváků, ale také samotných protagonistů, místo konání se proto vybíralo tak aby se jim líbilo.

"Miluji ten kostel na náměstí, chodím kolem něj často a něčím mě prostě uchvacuje." Dodává autor myšlenky Kay k volbě místa konání. "Kostel navštívení panny Marie se jeví jako ta nejsprávnější volba, věřím že budou nadšení. Rádi hrají na takových místech."

Podle všeho Terry miluje akustiku takových míst, navíc se kostel nachází na Náměstí míru, což ještě více nahrává důvodům myslet si, že ve Svitavách není pro tuto hudbu lepšího místa, Terry se svou ženou boří hranice mezi vírami a šíří mír a klid po celém světě, pro jejich mantry snad není ideálnější lokality. Místní farář akci od začátku podporuje. Čekalo se jen na vyjádření církve, která nás všechny pořádně napínala, ale svolení k užití kostela pro koncert dala. Jsme vděční. "Hrozně moc se mi ulevilo a hodně to pro mě znamená." Říká Kay pohnutě. "Dělám dobrovolníka v jejich zařízení 10 a půl roku, pořád mi všichni říkali jak mi děkují, tak… tohle bylo skutečné poděkování, cítím velkým vděk."

Spousta práce, času, energie a nervů… ale je téměř hotovo. (Kay je prostředníkem mezi účinkujícími a Střediskem a bude během koncertu tlumočit, bude páru plně k dispozici, všechno dělá bez nároku na odměnu, nechce být ani na plakátech mezi pořadateli, nechce za to nic… klobouk dolů.) 23. 10. 2017 bude den D. Terry Oldfield vystoupí v poměrně malém městě na Pardubicku, když je vůle jde všechno, ohromná ochota obou manželů zasluhuje respekt.

"Sorayaina nekonečná trpělivost je půlkou úspěchu." Usmívá se Kay. "Oba se snaží maximálně vyjít vstříc, hovoří jednoduše a polopatě, a jsou ochotní i pomoct. Velice si jich vážím už dlouho, ale tohle… jejich přístup je dalším důvodem. Nedokáži dostatečně poděkovat."

Tak, napište si prosím do kalendáře, pondělí 23.10.2017, v 19 hodin, Svitavy, "bílý" kostel na náměstí. Ale všechny informace ještě dodáme v dalším formálním článku. :)

Podstatné je, že druhý den Terry se Sorayou navštíví zmiňované denní centrum pro osoby s mentálním postižením. Beseda bude samozřejmě bez nároku na honorář a čistě jen pro radost klientům, těm ale Středisko přislíbilo návštěvu koncertu zdarma. Líbí se mi, že Středisko chápe záměr Kay…. Od manželů je tohle nádherné gesto a věřím, že to bude pro klienty neobyčejný zážitek.

Někdy, když se nikdo nedivá, sedíme ve svém pokoji a přemýšlíme nad svými sny. "Mým snem, dá se říct, vždycky bylo, aby klienti poznali osobně toho jehož hudba se jim tak líbí a aby zazněla Terryho flétna v "bílém" kostele na náměstí..." Někdy stojí za to své přání vyjevit nahlas. "Pomož si sám a bude ti pomoženo. Bojím se, ale když nic neuděláš a jen sedíš, nikým neviděný, své sny do reality nepřevedeš. Za zkoušku nic nedáš. Dokud se nezeptáš, odpověď je vždycky ne. Ano přijde jen tehdy, když mu dáš šanci. Věřím, že si všichni užijeme mimořádné 2 dny. O nic jiného mi ani nešlo." No, Kay, děkujeme za všechny za nádherný nápad a držíme pěsti, ty víš, že Fialové velryby jsou s tebou.

Prosím, pokud by někdo byl ochoten pomoci nějak s propagací koncertu, třeba reklamou na svém blogu, aby se nám ozval do komentářů, měl by náš nekonečný vděk. Středisko to samozřejmě pořádá jako ostatní akce, ale Kay nemá prostředky ani moc možností svůj projekt propagovat, my také ne, jsme jen komunita příznivců… děkujeme.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Navštívili byste rádi koncert Terryho ve Svitavách?

1) Ano, Praha je moc daleko
2) Ne, raději v Praze
3) Možná
4) Nevím

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 16. května 2017 v 17:03 | Reagovat

Moc pěkně napsáno, přeji ti ať se koncert líbí

2 VioletWhales VioletWhales | Web | 16. května 2017 v 17:05 | Reagovat

[1]: Děkujeme, určitě dodáme fotky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama