Z hlubin

5. března 2017 v 21:17 | VioletTiger |  Deník Fialového tygra
Mám rád tu dobu před usnutím. Chci vám dneska vyprávět o tom jak to všechno u mě začalo, ale s ní to úzce souvisí. Už jsem vám povídal o mém "vajíčku", jenže je tu ještě něco a tentokrát začnu pěkně od začátku.Moje první Terryho album bylo "Out of the Depths", dala mi ho moje dobrá kamarádka Maruška, říkala si, že by se mě a mým kamarádům mohlo líbit, uklidnit, pomoci odpočinout si a nemýlila se. Okamžitě jsem se do něj zamiloval.

Velryby, to je odjakživa moje, miluji jejich překrásné zpěvy, vzhlížím k nim samotným, jsou majestátné, ohrožené, nádherné. Mám rád velké věci, protože jako zrakově hendikepovaný je lépe vnímám, ale velryby mě fascinují, stejně tak delfíni.

Velryby se mi jako nitky proplétají životem, spirálovitě se vracejí, mnohokrát i když jen náznakem se zjevují v mnohých podobách, jako nádherné ozvěny dávných věků, čehosi majestátně starobylého, ale přetrvávajícího do dnešní doby, symbol určitých aspektů lidstva, poukazující na důležité body. Vždycky je někde objevím přestože je nečekám. I ve Star Treku hrály jednu z hlavních rolí, Grissom z Vegas byl také pak s nimi spojen. Nějak mě prostě provázejí životem.

Jak může někdo tak milovat stvoření, které v tomto životě fyzicky neviděl? Možná jsme se setkali v nějakém mém minulém, nevím. Nemyslím, že byla náhoda to, jaké album Maruška vybrala, prostě to tak mělo být, cosi k tomu vedlo, bylo mi snad předurčeno. Toto album spojilo dvě věci, které zbožňuji, zpěv velryb a flétny. Nemluvě o tom, že Imogen Moore má nádherný hlas s andělským nádechem.

....de profundis.... ....de profundis....

I text jakoby mi volal z duše, při poslechu přišlo cosi mimořádného, nic nebylo jako dřív. Album ve mně vyvolává pocit lehkosti, nekonečnosti, všechno začne vizualizací oceánu, moje tělo se vznáší v jeho hlubinách, s velrybami a delfíny. Jejich zpěv a tóny Terryho flétny jím rezonují, vůbec na nic nemyslím, moje mysl je koncentrovaná, jsem zcela přítomný.

Když vám "hlava pořád jede" těžko se vám nejen medituje, ale taky se špatně usíná, dokáži si hudbu a hlas vědomě "přehrát" v hlavě, začnu poslechem a pak si vše "snažím udržet" v tom tichu, když už ležím v posteli. Někdy stačí ponechat si v sobě ty pocity, jindy slyším hudbu jako by skutečně hrála. Zavřu oči a moje velryby jsou zpátky.

Ještě nikdy se mi nestalo, aby nějaké album mi dalo tolik při prvním poslechu a dodnes vnímám jak jsem pak nejen uvolněný, soustředěný, bdělý, ale také odpočatý, smířený, spokojený a dokonce i "statečný", srovnaný s veškerou nepříznivostí reality, míruplný, empatický, probuzený v trošku jiném smyslu než jste asi většina zvyklí.

...Lord, hear my voice. Let your ears be attentive
to the voice of my supplication....

Bylo to také první Terryho album, které jsem donesl do centra, kde dělám dobrovolníka. Klienti sami říkali jak je to krásná hudba, ale hlavně mě nadchla ta "změna" atmosféry. Ležíte si, odpočíváte, jste spokojení a najednou to slovo bledne a najednou nevystačuje, pospávali si, dřímali, byli naprosto klidní, uvolnění, vyciťoval jsem jak jim "to" dělá moc dobře, jejich mysl najednou byla více harmonická… těžko se to popisuje i mě, natož pak jim, ale šlo to dobře vnímat. A mě na jejich pohodě, aby jim bylo fajn, velice záleží, dojímalo mě to a dojímá i teď.

Ale jednou, když jsme si takhle odpočívali, se mi přihodila zvláštní věc, náhle jsem nás viděl z výšky, shora, je, mě, nás, naplňoval mě příjemný pocit, nekonečnosti, jednalo se nejspíše o stav plného oddělení od těla, kdy jsem se stal pozorovatelem, což se v hluboké meditaci může přihodit. Nevím jak dlouho to trvalo v tom stavu neexistoval čas, existovala jen přítomnost, tento okamžik.

....z hlubin Tě volám, Pane....

... Pane, slyš můj hlas....

Každý kdo vnese do myslí a srdcí pokoj a mír, pohodu a spokojenost těm, kterým jsem zavázán pomáhat, skrze zlepšování jejich života a zkrášlování jejich dne, má můj nejhlubší vděk.

Skrze to co mi přináší Terryho hudba mohu přesto všechno co se mi děje v životě být dobrovolníkem a pomáhat druhým, protože na to prostě mám kvůli tomu sílu. A jak jsem naznačil nahoře, Terry mi v mém "poslání" vlastně pomáhá. I na takové věci občas myslím před usnutím. Jsem díky nim lepší člověk, fialový tygr, který je užitečný a lepší než kdy byl. Mohu klidněji usínat. Můj den měl smysl.

Vážím si Terryho za to co dělá pro druhé, není to jen o hudbě, mám dojem, že svým způsobem se naše "poslání" moc neliší a nejspíš to neví, ale je vlastně mým velkým spojencem, neboť například si v rozčílení vzpomenu v laskavost a vlídnost jeho hudby a jeho filozofii a uklidním se a tak dále. Je také mým "průvodcem" duchovním světem, neboť díky němu v ní činím pokroky. A také díky jeho ženě Soraye.

Bude to nejspíše znít divně, ale Terry je ten kohož volám z hlubin depresí a smutku, když mi je nejhůř, snad právě proto, že jeho hudba otevírá jisté brány, dveře… snad pro ten klid, mír, který mi přináší.

Vnímám jeho mysl ve své, ta jeho je jako lotosové jezero za letního dne, klidná, míruplná, harmonická… Terry dokáže díky hudbě svou vlastní hlubokou meditaci přenést na druhé…

Před usnutím je také ticho, Terry říká, že ticho je velice důležité a já vím, že toto patří mezi velké mystické pravdy, I Ježíš o tom hovořil. Někdo si vzpomene na něj, někdo možná zná Terryho skladbu s mantrou "Be still", která říká "Buď tichý a poznej kdo/co jsem." Tak si pak tam jen ležím v tom tichu a poznám. O hlubokosti té věty se rozepíši jindy.

Potom přichází spánek. Mívám sny o velrybách, plavu mezi nimi a je mi neskutečně dobře, pokud jsem mu v jednom video dobře rozuměl, mívá je také. Chápu proč miluje velryby, chápu plno věcí, ale asi nikdy nebudu schopen mu o tom povědět, protože na to slova nestačí. Tak takhle to začalo, takhle to pokračuje. Takhle to je.


Poslouchat můžete třeba tady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siginitou Siginitou | Web | 5. března 2017 v 22:31 | Reagovat

Moc krásně napsaný :)
Já a můj spánek se řekne jednoduše, myslím na kraviny a pak nespím. A sny mám prapodivný :D

2 VioletTiger VioletTiger | 6. března 2017 v 12:51 | Reagovat

[1]: To se mi občas taky stává. :D A prapodivné sny také mám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama