Mandaly

18. února 2017 v 16:07 | VioletTiger |  Deník Fialového tygra

Dnes si budeme povídat o mandalách. Jedna z velryb totiž přišla s tím, že bych mohl zde uveřejňovat ke každému Terryho albu také článek se svými mandalami vytvořenými při jeho poslechu a mě se tento nápad hodně zalíbil… mé pocity, názory, emoce… k albu, plus záležitosti, jenž se během meditace s tím daným albem zrodí by mohla být zajímavá součást mého deníku, ale měli bychom začít od začátku. Asice, co jsou to vlastně mandaly a k čemu slouží?

Slovo mandala pochází ze sanskrtu a znamená "kolo" či "kruh" nebo dokonce "magický kruh". Mandala se jak šel čas stala nadkulturním symbolem a třeba v poslední době se opět těší velké oblibě, s rozmachem takzvaných antistresových omalovánek tento "fenomén" ještě vrostl.
----------------------------------------------------------------------------------------------------


Mandaly najdeme napříč kulturami, nejen v Indii či v Tibetu, ale také u Indiánů nebo Egypťanů a, světe možná div se, rovněž u Křesťanů. V Evropě mívá počin malování mandal nejčastěji relaxační podtext, ale důvod a původ jsou trochu jiné.

Mandala jako symbol

Mandaly jsou symboly harmonie a potkávají se v nich duální principy, přičemž nejvýrazněji vnímáme spojení mužské energie (tvar) a ženské energie (barva). Základem mandal je samozřejmě kruh, ale jejich součástí bývají i protikladné tvary - různorodost, která tvoří harmonický celek.

Působení mandal

Buddhističtí mniši vysypávají své mandaly barevným pískem během svých meditací, harmonizují totiž tvůrcovo nitro. Pro pro naší společnost bývá markantní účinek skrze navození lepšího soustředění, ale pravda je taková, že působení mandal jde více do hloubky než člověk v dnešní době u nás tuší.

Nejjednodušším pojetím toho tématu spočívá v pohledu na něj jako činnost pro odpočinek, tu ale uniká hlubší význam, protože se už toto smýšlení nezabývá tím, proč "to takhle" funguje. Půjdeme-li hlouběji je záhodno uvést, že relaxované a odpočinuté tělo i mysl vznikají skrze uvolnění harmonizací a meditací, takové stavy vznikají právě působením tvaru a barev na nás, jsme-li součástí tohoto procesu může energie z obrazce proudit do našeho nitra intenzivněji.

Vytváření mandaly pomáhá nejen lepšímu soustředění, harmonizaci našeho nitra, hlubšímu ponoření se do meditace, ale také pozorování vzniku obrazce umožňuje dostupnější sebereflexi a celý proces je cestou k poznání sebe sama, cestou do sebe, rovněž však i ven k vnějšímu světu, záleží na postupu tvoření.

Hotový obrazec má sám o sobě také svůj vlastní význam a účinek, proto se doporučuje si výsledek pečlivě prohlédnout, například rozložení barev vám může mnoho říct o vás samotných. Původní záměr u mandal však nespočíval v jejich uschovávání. Mniši často pak své vysypané mandaly nechají napospas počasí a podobně.

Proč je malovat a kdo může?

Neuznávám poměrně rozšířený mýtus v našich končinách, že malování mandal není pro každého, protože mandaly jsou pouze pro duchovně založené lidi. Obecně vzato, možná ano, ale pravda je takové, že tuhle činnost může provozovat naprosto každý a bude pro něj v jistém smyslu užitečná. O tom, zda to někoho baví či ne, je o něčem úplně jiném. Poučky proč a kdo vám vlastně nic neřeknou, ve skutečnosti se důvod liší od tvůrce. Někdo dokonce postrádá naoko hlubší důvod než jen, že ho to prostě baví.

Někdo hledá vnitřní klid, harmonizuje si svou mysl, někdo se tím vždy odpoutá od denních starostí, jiní se tímto způsobem obracejí do sebe, prohlubují svou meditaci a někomu stačí zkoumat zhotovený obrazec, který vizualizoval jejich rozpoložení.

Zcela určitě nemusí jít o tvůrce-mystiky nebo někoho nějaké víry, dokonce není takhle činnost omezená věkem nebo intelektem. Vymalování mandal je vhodné i pro mentálně retardované, nerozumějí hlubší podstatě této činnosti, ale mnohdy jim ten akt dělá velice dobře, jejich mysl bývá najednou více soustředěná, uvolněná a více harmonická, vnímají uklidňující účinek a někdy sami o sobě tuto činnost vyžadují… mimoto mandaly procvičují jemnou motoriku. Prostě a jednoduše může si k tomu sednout naprosto každý, kdo má zrovna chuť.

Když jsem nakousl téma jemné motoriky, napadá mě ještě užití mandaly jako takové rehabilitace pro ruce… výsledky činnosti vám pak mohou ozdobit byt, nástěnku, třídu… mandaly určitě rozvíjejí fantazii.

Obrátit se do svého nitra může dokonce pomoci pochopit své problémy, umožní poznat sebe sama, ujasnit si své myšlenky a srovnat si je, což může být důležité jak pro objevení hlubších filozofických otázek a jejich odpovědí na ně, tak třeba i pro pokrok v umělecké sféře, vyrovnaná, harmonická mysl snadněji pohne například s rozepsaným příběhem, knihou či článkem…. Rozmalovaným obrazem…. Mandaly inspirují i reflektují naše nitro.

Poznání sebe sama se hodí i v případě zcela fyzických záležitostí, u objevení podstaty problémů i z orgány, sebereflexe: "Já se cítím..." "Mě vlastně bolí..." může být někdy hodně klíčové, vědět "co mi je" je někdy složité, když ale své tělo znáte, lépe i druhým popíšete své problémy. Harmonická mysl lépe zvládá životní překážky a stres… vytváření mandal eliminuje negativní emoce a tím přispívá vašemu zdraví.

Jak vybrat a jak malovat?

Neexistuje vlastně žádný návod jakou mandalu si máte vybrat nebo jaký způsob je nejlepší. Možná si říkáte, že "je to tak trochu věda", ale vlastně ani není, i když všechny původní techniky vypadají složitě. Samozřejmě, že většina z vás si nebude kupovat drahé vysypávající písky a učit se tradiční metody mnichů. Ale i to můžete… tak by se to nejspíš mělo dělat…

V dnešní moderní době nám však vystačí pastelky/fixy a papír. Buď můžete koupit nebo si z internetu stáhnout předlohu nebo si sami vymyslet svou vlastní mandalu, první způsob se zdá pro začátek nejjednodušší. Silně nedoporučuji uložit si mandalu do počítače a pak si jí "vyklikat" v grafickém programu, není to prostě ono, ale lze to taky. Mnohdy to však ani nevypadá ideálně.

Mandala "vyklikaná" ve PFS

Jak a kterou? Nepřemýšlejte příliš o tom. Listujte svými sešity s předlohami a nechejte prázdné tvary na sebe působit. Meditujete-li s mandalou při nějaké hudbě, možná si album u prohlížení pusťte, třeba vás samo navede. Můžete si pak vybranou předlohu okopírovat a začít. Já to nedělám, zachovávám tak aspoň trochu jeden z původních rysů mandaly, část její jedinečnosti, pokud tento sešit z předlohami už k sehnání nebude, zůstane pro mě unikátní i tvarem… ale každá z nich je jiná, přestože desetkrát použijete stejnou předlohu…. Je jedno, jakou si vyberete, může vás zaujmout motiv, tvar, cokoliv… není potřeba v tom hledat smysl nebo důvod…


Této mandale říkám "Mniši a ovoce", některé předlohy jsou prazvláštní, no...

Možná se nejčastěji setkáte s poučkou, že je správnější začít mandalu vymalovávat od středu. Na tohle nedbejte, neexistuje žádný špatný nebo správný postup, pokud začínáte od středu snažíte se možná najít cestu k vnějšímu světu, ze svého vlastního vnitřního… odplavit své negativní emoce, stres ven…. Vyzařovat svou energii ven… začínáte-li od kraje, hledáte cestu do sebe sama, prohlubujete si meditaci, směřujete svou mysl více na sebepoznání…. Oba dva způsoby jsou správné… pokud ale přeskakujete, může jít o známku rozjívenosti vaší mysli, tak pokud si to uvědomíte pokoušejte se toho vyvarovat, postupným vybarvováním začnete svou smysl harmonizovat.

Každá nálada, emoce, rozpoložení mají svou barvu, ale pro každého určitě jinou, proto každý den ze stejné předlohy vznikne jiná mandala, někdy světlá, jindy tmavá, někdy vícebarevná, jindy s méně barvami, vše je vlastně dobře. Až bude výsledek hotový, zastavte se na moment a prohlédněte si jej, nejlepší je si mandalu vystavit a nechat jí na sebe působit, přemýšlet o ní… nedoporučuje se tvořit více mandal za den, nechávejte si mezi nimi rozestup aspoň několik hodin.

Nemusíte si k tvorbě mandal pouště hudbu, příroda, přirozené zvuky toho konkrétního místa jsou také správná volba, stejně jako ticho, to dokonce má mnohem větší účinek. Také můžete během kreslení či malování odříkávat svou oblíbenou nebo osobní mantru, meditovat na spirituálního mistra, popřípadě si prozpěvovat, myslet si na blízkou osobu, někoho koho máte rádi a vložit mu do mandaly pozitivní energii. Rádio a televizi důrazně nedoporučuji!

Meditace s mandalou při hudbě

Já osobně vymalovávám mandaly jen při hudba, no nemám moc příležitostí sedět během dne v tichu a když, tak se věnuji tvůrčímu psaní, bydlíme v tu 4, odpoledne jede televize, ale i hovor v našem malém domě z tenkými zdmi bývá dosti rušivý…

A jelikož vyšel tento článek tady na blogu, je vám asi jasné s čí hudbou… už delší dobu mě pojímá dojem, že nejen nálada či emoce mají své barvy, ale že je mají i tóny a jejich výšky odpovídají odstínům - pocit plus tón = míchání barev? Tóny či melodie možná mají přiřazeny také tvary. Myslím, že hudba sama maluje a vizualizuje, což se potom promítá do mandal. Hudba komponovaná z hloubi nitra podle mě má tento účinek nejsilnější. I ticho a pauzy kreslí a dotvářejí celý výsledek. Všechno souvisí se vším.

Cítím se pak tedy veden nádhernými tóny Terryho hudby a tak nějak vlastně tvoříme společně. Působení hudby na náladu člověka není novou myšlenkou, což ani propojení mezi hudbou a výtvarnem či barvami. Nicméně v kombinaci obou prvků podporujících hlubokou meditaci (hudba a mandala) pro mě vzniká nepopsatelný zážitek. Poslech a činnost tvoření mandaly se mi mění v harmonický celek, vzájemně proplétající se a pronikající do hloubi mé duše, celý ten akt vnímám naprosto všemi smysly a prostupuje všemi mými orgány.

Ano, mám v ten moment silnější dojem, že Terryho hudba umí i vonět, tvary a barvy i tóny jsou hmatatelné, živé, cítím příjemné teplo, mnoho emocí a vlastně na nic nemyslím, barvy kolem tančí, obklopují mě. Jsem nekonečný a přece nicotný. Neexistuje nic než tento okamžik.

Když už se tu vypisuji musím dodat, že během tohle procesu svým způsobem dost intenzivně vnímám jakýsi druh propojení s autorem hudby, a nejsem dalek k tomu přiklánět se k mnoha hlubším aspektům takové záležitosti, ale o tom vám povím někdy jindy.

Závěrem bych vám rád připomněl, že každý z nás "potřebuje" jinou hudbu a pro vymalovávání mandal nemusíte v žádném případě sahat jen po NEW AGE žánru, Terry je mistrem meditační hudby, ale každý z nás jsme jiný, funguje vše od etnické hudby až třeba po Chopina. Určitě zkoušejte, zkoumejte, hledejte, experimentujte…. Pastelky či fix? Nebo něco jiného? Předloha nebo vlastní mandala? Všechno je jen na vás…. Třeba chcete se jen nechat vést hudbou a abstraktně malovat prstovými barvami…. Správná odpověď na vaše otázky se skrývá ve vás.
----------------------------------------------------------------------------------------------------


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 18. února 2017 v 20:31 | Reagovat

To je opravdu zajímavé, pamatuju si že jako dítě jsem je párkrát malovala, ale teď už ne...

2 VioletTiger VioletTiger | 18. února 2017 v 20:42 | Reagovat

[1]: Proč už ne? Třeba by ti to pomohlo s tvými problémy. Pohled do vlatního nitra mnohdy pomůže, protože si hodně můžeš uvědomit. Třeba by to tak bylo i u tebe. Kdo ví. Třeba jo, třeba ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama