01. Namaste

2. února 2017 v 14:00 | VioletWhales |  Texty

Text:

Namaste Namaste
I see you..You see me
I am You You are Me

Namaste Namaste
Já vidím Tebe, Ty vidíš Mě
Já jsem Tebou, Ty jsi mnouPoznámka

První z manter na albu vlastně ani není mantra, spíše pozdrav, význam je však hlubší, ti kteří třeba cvičí jógu, budou tohle gesto (nebo také i slovo) znát, symbolizuje víru, že v každém z nás je "boží jiskra", jenž se nachází v oblasti čakry srdce. Gesto je uznání jedné duše duši druhé, vyjadřuje tedy také respekt druhému.

Budeme-li přesní a půjde-li do hloubky překladu, "Nama" znamená "poklonit se", "as" = "já" a "te" je "Tobě", Namaste pak tedy se dá shrnout jako "Klaním se ti" někdo přidává: či "Pokloň se mi", citem ale vnímáme, že poselství toho gesta se nedá jentak jednoduše přeložit jednou vetou nebo souslovím.

Při provádění Namasté umístíme spojené ruce na úroveň srdeční čakry blízko očí a skloníme hlavu. Toto gesto můžeme také provést tak, že spojené ruce umístíme v oblasti "třetího oka", skloníme hlavu a poté posuneme spojené ruce k srdci. Toto je obzvláště hluboká forma respektu.

V Indii platí, že toto gesto prostě samo o sobě znamená Namasté, proto není potřeba nic vyslovovat, jak jsme zvyklí ze západního světa.

Při jógovém nebo meditačním cvičení by se Namasté mělo provádět na začátku i na konci, jelikož pomáhá hromadění pozitivní (boží) síly a sil učitele, i cvičících a podporuje jejich propojení. Z tohle důvodu je jen logické koncerty nebo workshopy Terryho a Sorayai začínají právě "Namasté" nejde jen o jakýsi pozdrav.

Shrnutí: Namaste znamená vyjádření respektu jedné duše druhé, je hlubokou meditační pomůckou a v Indii platí za gesto při němž se nic nemusí vyslovovat.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 2. února 2017 v 17:16 | Reagovat

Zajímavé, ale tohle není nic pro mě...

2 VioletWhales VioletWhales | 2. února 2017 v 17:22 | Reagovat

[1]: To nevadí, hlavně se měj hezky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama